Ing. Dalibor Puna, FCHPT STU, Toulouse (Fr), 1.8.2007 - 29.9.2007
Počas doktorandského štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave som sa zúčastnil študijného pobytu v rámci projektu ESF. Uvedený študijný pobyt som absolvoval vo výskumnom ústave LAAS (Laboratoire d'Analyse et d' Architecture de Systémes), Toulouse, Francúzsko, pod vedením Prof. Didiera Henriona.
Študijný pobyt pozostával najmä zo získavania teoretických vedomostí z oblasti robustných prístupov a z aplikácií nadobudnutých znalostí na vybrané príklady. Hlavnou výhodou bol predovšetkým neobmedzený prístup ku knižným prameňom LAASu a tiež voľný prístup k internetovým databázam vedeckých článkov. K podobnému rozsahu informácií som doposiaľ počas doktorandského štúdia nemal prístup.
Získané vedomosti mi umožnili ďalej rozvíjať moje schopnosti a znalosti nielen z vedeckého, ale aj z kultúrneho, jazykového a medziľudského hľadiska. Verím, že na študijný pobyt nadviažem úspešnou spoluprácou s ústavom LAAS, a to predovšetkým pri práci na nasledujúcich publikovaných článkoch. Ďalšou nepochybnou výhodou môjho pobytu vo Francúzsku bolo moje zaradenie do pracovnej skupiny, ktorej členovia pochádzali z rozličných kultúrnych a jazykových prostredí, čo mi umožnilo zlepšenie mojich jazykových schopnosti, či už v anglickom a neskôr aj francúzskom jazyku.
Ing. Tomáš Hirmajer, PhD., FCHPT STU, Vigo (E), 16.8-15.10.2007
Ing. Tomáš Hirmajer, PhD. sa zúčastnil na študijnom pobyte v rámci projektu v španielskom meste Vigo. Pobyt bol vykonaný vo výskumnom inštitúte CSIC (Instituto de Investigaciones Marinas, Spanish Council for Scientific Research, C/Eduardo Cabello 6, 36208 Vigo, Spain) v termíne 16.8.2007 až 15.10.2007. Zámerom študijného pobytu bolo získavanie a prehĺbenie si vedomostí z oblasti dynamickej optimalizácie aplikovanej na veľkorozmerné nelineárne systémy. Aplikácia dynamickej optimalizácie na tento typ problémov je v súčasnosti veľmi aktuálny problém, kedy pomocou najmodernejších techník a dostupných technických prostriedkov sme schopní určiť optimálne pracovné podmienky a navrhnúť optimálne riadenie daného zariadenia. Oboznámil a osvojil som si techniky pomocou ktorých sme schopní rýchlo a efektívne riešiť takýto typ problémov. Simulácie boli vykonané v najmodernejších laboratóriách daného inštitútu. Študijný pobyt na danom inštitúte prebiehal pod vedením Dr. E. Balsa-Canto a Dr. J. R. Banga, ktorí v súčasnosti patria medzi popredných výskumníkov v oblasti dynamickej a globálnej optimalizácie, o čom svedčia aj desiatky karentovaných publikácii za posledné roky. Z daného pobytu vznikla jedna konferenčná publikácia a dohodla sa spolupráca na ďalšie obdobie.
Ing. Miroslav Halás, PhD., FEI STU, Nantes (Fr), 15.9-30.9.2007
Zámerom krátkodobého študijného pobytu vo výskumnom inštitúte IRCCYN Institut de Recherche en Communications et Cybermetique Nantes, bolo získanie vedomostí a skúseností z oblasti riadenia nelineárnych systémov s využitím algebrických metód, nekomutatívnych polynómov a prenosových funkcií nelineárnych systémov. Bola analyzovaná aplikácia uvedených metód na riešenie problému sledovania modelov. Na základe dosiahnutých výsledkov bola rozpracovaná príprava odborných publikácii.
Ing. Martin Ondera, FEI STU, Ljubljana (Slo), 9. 9. - 29. 9. 2007
V období od 9. 9. do 29. 9. 2007 som sa zúčastnil študijného pobytu v Department of Systems and Control na Jožef Stefan Institute v Ljubljane (Slovinsko). Počas pobytu som sa zaoberal štúdiom metód riadenia nelineárnych systémov a systémov s obmedzeniami akčných veličín vyvinutých a aplikovaných na JSI Ljubljana ako aj ich porovnaním s metódami a postupmi vyvinutými a aplikovanými na našom oddelení. Keďže JSI Ljubljana úzko spolupracuje s priemyslom, v rámci pobytu som sa mal možnosť oboznámiť aj s praktickými aplikáciami riadiacich systémov v oblastiach, ktoré na našom pracovisku neboli doposiaľ skúmané (napr. čistenie odpadových vôd, riadenie teploty v hotelových komplexoch alebo vývoj vodíkového palivového článku pre armádne účely). Spolu s kolegom Ing. Petrom Ťapákom som sa tiež zúčastnil interného seminára, kde som vystúpil s prezentáciou „GTF_Tools: A Computer Algebra Package for Generalized Transfer Functions“, v ktorej som pracovníkov hostiteľskej inštitúcie informoval o výskume v oblasti prenosových funkcií nelineárnych systémov a ich počítačovej podpory, realizovanom na URPI FEI STU.
Ing. Peter Ťapák, FEI STU, Ljubljana (Slo), 9. 9. - 29. 9. 2007
V období od 9. 9. do 29. 9. 2007 som sa zúčastnil študijného pobytu v Department of Systems and Control na Jožef Stefan Institute v Ljubljane (Slovinsko). V rámci pobytu som sa zaoberal štúdiom metód riadenia nelineárnych systémov a systémov s obmedzeniami akčných veličín vyvinutých a aplikovaných na JSI Ljubljana ako aj ich porovnaním s metódami a postupmi vyvinutými a aplikovanými na našom oddelení. Keďže JSI Ljubljana úzko spolupracuje s priemyslom, v rámci pobytu som sa mal možnosť oboznámiť aj s praktickými aplikáciami riadiacich systémov v oblastiach, ktoré na našom pracovisku neboli doposiaľ skúmané (napr. čistenie odpadových vôd, riadenie teploty v hotelových komplexoch alebo vývoj vodíkového palivového článku pre armádne účely). Spolu s kolegom Ing. Martinom Onderom som sa tiež zúčastnil interného seminára, kde som vystúpil s prezentáciou „Constrained Pole Assignment Control“, v ktorej som pracovníkov hostiteľskej inštitúcie informoval o výskume v oblasti riadenia systémov s obmedzeniami a algoritmami odvodenými na URPI FEI STU, ktoré sú založené na riadení so zadávaním pólov. Tiež som pracovníkov hostiteľskej inštitúcie oboznámil s reálnymi experimentami pripojiteľnými cez USB vyvinutými na našom pracovisku: s tepelno-optickou sústavou a hydraulickou sústavou.