Predkladané skriptá sa zaoberajú chladiacou technikou a chladiarenskými kompresormi ako komplexným odborom, ktorý zasahuje takmer do všetkých oblastí ľudskej činnosti. Súčasne sa uvádzajú teoretické aj praktické základy využitia chladiacich obehov ako tepelných čerpadiel. Je taktiež širšie rozpracovaná aplikácia chladiacej techniky v potravinárskom priemysle, ktorá má základný význam pri zaistení výživy ľudstva. Pre plné pochopenie týchto skrípt sú potrebné znalosti najmä z termodynamiky a prenosu tepla, náuky o prúdení a ďalších vedných disciplín bakalárskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU.
V oblasti aplikácie chladiacej techniky ako tepelných čerpadiel sú zvýraznené oblasti použitia tepelných čerpadiel pri vykurovaní budov spolu s nevyhnutne potrebným hodnotením ich technicko-ekonomickej efektívnosti. V oblasti konzervácie potravín chladom sú uvedené výpočtové aj praktické metódy zabezpečenia potrebnej kvality konzervovanej potraviny s ohľadom na rýchlosť odberu chladu a teda ekonomiku celého procesu.
Skriptá sú vypracované na báze využitia výpočtovej techniky pre výpočet a navrhovanie chladiacich zariadení a jednotlivých komponentov chladiacich okruhov. Tým sa odstránila potreba odčítavania potrebných hodnôt termofyzikálnych vlastností chladív pre uvedené výpočty z grafov alebo tabuliek, čo v súčasnosti už nevyhovuje z hľadiska veľkej nepresnosti ani pre bežné technické výpočty. Príloha skrípt obsahuje príklady k jednotlivým kapitolám. Ďalšie prílohy P1 [6] až P7 [14, 8] obsahujú tabuľky vlastností vybraných chladív na medzných krivkách, ďalšie tepelno-technické vlastnosti chladív sú v tabuľkách P8 až P11 a ich entalpické diagramy G1 až G7 [8, 14, 22] slúžia pre základné predstavy a pochopenie, prípadne orientačnú kontrolu výsledkov. V predkladaných skriptách sú uvedené praktické skúsenosti z prevádzky a navrhovania chladiacich zariadení, chladiarenských kompresorov aj tepelných čerpadiel, získané z najnovších domácich aj zahraničných publikácií [7, 11]. Teoretickým [1, 2,7 obsahovým základom pre spracovanie týchto skrípt bola vysokoškolská učebnica pre strojnícke fakulty vysokých škôl „Základy chladící techniky" od prof. Ing. Zdeňka Dvořáka z r. 1986 [6].
Cieľom tohto učebného textu - skrípt je oboznámiť študentov so základnými
pojmami, kategóriami a princípmi praktického marketingu. Skriptá Marketing sú primárne určené pre študentov inžinierskeho štúdia Strojníckej fakulty STU, študijného programu Manažérstvo kvality v strojárskych podnikoch, kde tvoria povinnú študijnú literatúru k predmetu Marketing, ako povinnému predmetu v prvom ročníku inžinierskeho štúdia tohto študijného programu. Môžu byt' však použité aj pre iné fakulty STU na študijných programoch s podobným zameraním.
Učebné texty sú určené predovšetkým poslucháčom inžinierskeho štúdia študijného programu Automatizované výrobné systémy (Študijný odbor Výrobné technológie) a Študijného programu Manažérstvo kvality v strojárskych podnikoch (študijný odbor Kvalita produkcie). Okrem toho je vhodnou pomôckou pre všetkých študentov, ktorí využívajú metódu počítačovej simulácie pri riešení semestrálnych projektov, diplomových projektov a diplomových prác, najmä s využitím simulačného systému Witness. Svojim obsahom sú zamerané najmä na oblasť diskrétnej počítačovej simulácie a z hľadiska aplikácie simulačných metód na oblasť projektovania a riadenia strojárskych výrobných systémov, resp. plánovania, rozvrhovania a riadenia výroby.
Skriptá sú určené študentom všetkých bakalárskych študijných programov denného aj externého štúdia na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Prestavbou štúdia vznikla potreba učebného textu, v ktorom budú zákony elektromagnetizmu vysvetlené využitím jednoduchšieho matematického aparátu, teda bez vektorovej analýzy. Uvedomujeme si, že to výrazne ochudobňuje hĺbku výkladu a tieto časti sme sa v texte predsa len pokúsili zachovať. Sú označené hviezdičkou a pokiaľ nenastanú zmeny v zaradení predmetu, študent ich bez straty nadväznosti látky môže preskočiť.
Táto publikácia je určená pre študentov l. ročníka inžinierskeho štúdia študijných odborov Aplikovaná mechanika a Mechatronika. Publikácia nadväzuje na autorovo skriptum Vyššia dynamika, ktoré bolo vydané v roku 1985. Obsah nového skripta vznikol a vyvíjal sa v priebehu 20-tich rokov, počas ktorých autor prednášal problematiku kmitania mechanických sústav najprv pre poslucháčov Študijného odboru Aplikovaná mechanika a od roku 2001 aj pre poslucháčov študijného odboru Mechatronika. Obsah problematiky kmitania sa počas tejto doby zmenil najmä čo sa týka využitia výpočtovej techniky ako aj nových oblastí mechanického kmitania, ktoré vznikli ako dôsledok „high-tech" (sú to najmä oblasti riadeného kmitania, aktívnej vibroizolácie a iné). Výsledky týchto zmien sú zahrnuté najmä v kapitolách 2, 3, 4 a 8.
Podstatné zmeny sú urobené hlavne v kapitole 4 a sú dôsledkom najmä veľkých pokrokov vo výkonnosti výpočtovej techniky. Sú tam uvedené viaceré definície problému vlastných čísiel, ich popis ako aj ich porovnanie. Kapitola 8 je úplne nová a pojednáva o návrhu kmitajúcich sústav, ktoré majú predpísané vlastnosti.
Skriptá „Spracovanie a recyklácia tuhých odpadov" sú určené pre poslucháčov 3. ročníka bakalárskeho štúdia odboru Procesná technika na Strojníckej fakulte STU.
Učebné texty nadväzujú na znalosti z predmetov odprednášaných v predchádzajúcich ročníkoch.
V skriptách je zhrnutý stručný prierez procesu nakladania s odpadmi od ich produkcie, zberu, triedenia, skládkovania, spaľovania, až po recykláciu. Dôraz je kladený na negatívny vplyv odpadov na zložky životného prostredia a možnosti využitia odpadu ako druhotnej suroviny so zameraním na jeho materiálové a energetické využitie. Na ľahšiu orientáciu pri riešení konkrétneho problému sú v texte uvedené aj niektoré normy a súvisiace predpisy týkajúce sa riešenia daného problému. Skriptá neriešia problematiku odpadov vzhľadom na ich náročnosť vyčerpávajúcim spôsobom ale metodologicky naznačujú postup možnosti riešenia, teda dávajú vstupnú informáciu na riešenie danej problematiky.