Pridelené grandy
VEGA č.1/7240/20
Monitorovanie zdravotného stavu, telesného rozvoja a pohybovej výkonnosti študentov univerzít“
Inštitucionálne projekty VÚ 341/A (2000)
„Vplyv diferencovaného a edukačného telovýchovného procesu na zdravotný stav, telesný,
funkčný rozvoj a pohybové predpoklady študentov Strojníckej fakulty STU“
VEGA č. 1/2538/05 (2005)
„Reakcia, adaptácia a zmeny stavov študentov SjF STU na rozličné formy pohybového zaťaženia“
Projekt Vega – Reakcia, adaptácia a zmeny stavov študentov SjF STU na rozličné formy pohybového
zaťaženia. Č. R.2005 -2007 Výskumný projekt rieši problematiku reakcií, adaptácie, zmien stavov
organizmu na rôzne druhy pohybového zaťaženia, ako prostriedku zvyšovania telesnej,
funkčnej zdatnosti a podpory aktívneho zdravia u študentov.
Projekt: 1/2538/05 | 33 |Reakcia, adaptácia a zmeny stavov študentov Strojníckej fakulty STU na rozličné formy pohybového zaťaženia.
Vedúci projekt: Mgr.Alena Cepková,PhD.
Spoluriešitelia: členovia odd.TVaŠ SjF STU
Projekt: 1/0106/08 | 11 | Odchýlky držania tela študentov v závislosti od profesijných, motorický a psychických faktorov.
Vedúci projekt: Mgr.Alena Cepková,PhD.
Spoluriešitelia: členovia odd.TVaŠ SjF STU
Výskumný projekt rieši problematiku anomálii správneho držania tela, ktorý je do istej miery ovplyvňovaný profesijným zameraním, je dôsledkom určitej pohybovej aktivity a športového zamerania pričom vo veľkej miere zodpovedá duševným stavom študentov. Výsledkom pôsobenia uvedených faktorov je individuálne držanie tela. Odchýlku od ideálneho držania tela stanovíme Cramptonovými testmi a doplníme posúdením stability postoja stabilografickým systémom. Mieru vplyvu podnetov a závislostí jednotlivých faktorov zistíme osobnostnými, motorickými, somatickými, funkčnými a psychologickými testmi. Predpokladáme, že na základe zisťovania a hodnotenia jednotlivých faktorov môžeme objektívne posúdiť ich vplyv na individuálne optimálne držanie tela študenta a získané poznatky aplikovať do praxe.
Projekt: 1/0835/11 | 11 | Halové veslovanie ako prostriedok zvýšenia sily svalov trupu a zlepšenie držania tela.
Vedúci projekt: Mgr.Alena Cepková,PhD.
Spoluriešitelia: členovia odd.TVaŠ SjF STU
Tréningová a súťažná forma halového veslovania podporuje záujem u študentov o pohybovú aktivitu. Pravidelné tréningové zaťaženie v halovom veslovaní zvyšuje okrem iného silu trupu, ktoré priamo ovplyvňujú správne držanie tela. Zmeny v sile chrbtového svalstva zistíme diagnostickým prístrojom FITRO-dyne a chrbtovým dynamometrom. Stav a zmeny stavu držania tela zdiagnostikujeme 3D snímaním tvaru chrbtice a monitorovaním 3D trajektórie pohybu segmentov ľudského tela mikropočítačovým systémom. Zvýšenie silových schopností do určitej miery ovplyvní aj rovnováhové schopnosti. Mieru zlepšenia rovnováhových schopností posúdime vizuálnym spätnoväzobným riadením pohybu ťažiska v predozadnom a bočnom smere systémom FiTRO Sway Check Light. Považujeme halové veslovanie za optimálnu športovú činnosť, vhodnú pre študentov, ktorá bude pozitívne pôsobiť na držanie tela a rovnováhu.
APVV project: Muscular power in resistance exercises under unstable conditions: Application in sport and rehabilitation
Funded by a Slovak Research and Development Agency „Slovak – Serbian Research and Development Cooperation“. Duration: March 1, 2010 - December 31, 2011.
Mgr.Alena Cepková,PhD. - coworker