Spoločenskovedné predmety
Prednášky prebiehajú v slovenskom a anglickom jazyku
BAKALÁRSKE ŠTÚDIUM › |
1. ročník, prvý semester
DEJINY TECHNIKY
Prebiehajú prednáškovou formou so zadaním záverečných seminárnych prác. Preberajú sa základné míľniky a osobnosti z dejín prírodných a technických vied s dôrazom na nové technológie. V záverečnej práci sa kladie akcent na regionálnu problematiku, spätú so záujmami študentov. Na prednášky sú pozývaní špecialisti z praxe alebo pedagógovia z iných ústavov školy. Kurz má adaptívny charakter – preorientovať sa na efektívne formy štúdia a samoprogramovania s využitím nových informačných technológií a budovania portfólia kariérnej histórie študenta.
1. ročník, druhý semester
SOCIOLÓGIA
Po formálnej a obsahovej stránke nadväzuje na Dejiny techniky. Prebieha prednáškovou formou so zadaním záverečných semestrálnych prác. Preberajú sa základné pojmy všeobecnej sociológie v kontexte dejín techniky a vývoja technickej kultúry s dôrazom na aktuálne sociologické problémy súčasnosti. Študenti sú vedení k protosociologickým výskumom a tiež k využitiu nových informačných technológií s výsledným cieľom – budovanie portfólia študenta odrážajúceho v koncentrovanej a grafickej podobe profesionálnu kariéru študenta.
2. ročník, prvý semester
PRÁVO PRE TECHNIKOV
Prebieha prednáškovou formou. Okrem základov občianskeho práva sa preberá podnikové a patentové právo a právne aspekty inžinierskej činnosti. Zabezpečujú pedagógovia z Katedry humanitných vied SvF.
INŽINIERSKE ŠTÚDIUM › |
1. - 2. ročník, prvý semester
ETIKA
V prednáškovej forme sa preberajú základné kategórie a normy etiky na pozadí vývoja dejín techniky, dejín filozofie a dejín hmotnej kultúry s dôrazom na konštituovanie profesionálnej etiky inžiniera. Na základe palety analytických a humanistických tradícií – pokúsiť sa o etický miniaudit vybranej výrobno-technologickej jednotky.
DEJINY FILOZOFIE
V prednáškovej forme sa preberajú základné problémy dejín filozofie od antiky cez stredovek, novovek až po súčasnosť a tiež mílniky z mimoeurópskej filozofie. Dôraz sa kladie na autorov, ktorí priamo alebo sprostredkovane ponímali filozofiu techniky z humanistických a ekologických pozícií.
DEJINY SLOVENSKEJ TECHNIKY
V prednáškovej forme sa nadväzuje na všeobecné dejiny techniky . Preberajú sa hlavné osobnosti z dejín slovenskej techniky a tiež aj vedci a technici so slovenskými koreňmi žijúci v zahraničí. Inštitucionálna základňa vývoja vedy a techniky na Slovensku.
PODMIENKY PRE UDELENIE KLASIFIKOVANÉHO ZÁPOČTU › |
- Vzhľadom na absenciu seminárnych cvičení z jednotlivých disciplín je povinná účasť na prednáškach - v ich záverečných častiach sa uskutočňujú „minimálne“ seminárne cvičenia.
- Odovzdanie prekonzultovanej seminárnej práce, buď podľa námetov pedagógov alebo kreovanie tém v dialógu poslucháča a pedagóga.
- Písomná práca má obsahovať prehľad literatúry k danej téme, diagramy, kľúčové slová, základné slová aj v angličtine (maximálne 8 slov), abstract (maximálne 8 riadkov), hypertextové súvislosti, vlastný prínos, predbežné závery a hypotézy – v tézach. Rozsah práce 10-20 stránok, vrátane použitej literatúry a obrazovej prílohy. Odkaz na vlastnú internetovú stránku www.marian.umelec.sk