Katedra tepelnej energetiky patrí medzi najstaršie katedry na Strojníckej fakulte. Vznikla roku 1943 s názvom IV. Ústav stavby strojov, ktorého zakladateľom bol prof. Ing. Ferdinand Šujanský. V roku 1948 bol ústav premenovaný na Ústav parných generátorov a motorov a v roku 1950 na Katedru parných generátorov a motorov. Od roku 1951 ju viedol prof. Vladimír Křivánek, ktorý bol žiakom prof. Aurela Stodolu na TH v Zürichu.
Vo vedení katedry sa postupne vystriedali doc. Ing. Ondrej Zelník, CSc., prof. Ing. Gustáv Stegmann, DrSc., prof. Ing. Ján Zvara, CSc., doc. Ing. Viktor Kabát, CSc. a v súčasnosti ju vedie prof. Ing. Vojtech Molnár, DrSc.
Na katedre pôsobili mnohí odborníci ako prof. Ing. Zdeněk Dlabač, prof. Ing. Richard Doležal, prof. Ing. Jaroslav Dobrozemnský, doc. Ing. Rudolf Ondera a ďalší.
Rast a rozvoj katedry bol úzko spätý s rozvojom energetiky a potrebami priemyslu. V priebehu vývoja katedry bolo štúdium zamerané na oblasť kotlov, turbín a priemyselnej energetiky.
Výchovno-vzdelávacia činnosť je orientovaná na oblasť tepelné energetické zariadenia so zameraním na kotly a výmenníky tepla pre tepelné zariadenia spaľujúce všetky druhy palív so zohľadnením vplyvu na životné prostredie; jadrové energetické zariadenia, orientované na problematiku jadrových elektrární, parogenerátorov a výmenníkov tepla v jadrovej energetike; priemyselnú energetiku zameranú na problémy súvisiace s rozvojom, využitím a úsporou energií.
Vedeckovýskumná činnosť je úzko naviazaná na oblasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Výskumná činnosť katedry je veľmi rozsiahla a bohatá najmä v aplikovanom výskume, na ktorý má katedra aj dobré vybavenie, napríklad výskumné laboratórium s plochou 540m2 s 1MW spaľovacou turbínou, experimentálnym radiálnym kompresorom s výkonom 250kW, aerodynamickým tunelom, ktorý sa svojimi rozmermi a parametrami zaraďuje medzi najväčšie aerodynamické tunely v Európe, kalibrovacími tunelmi, vystrojením na modelový a experimentálny výskum, ako aj vyvinutým traverzačnýcm zariadením.
Zahraničná spolupráca v oblasti výskumu a prednáškovej činnosti je najintenzívnejšia s Fachgebiet Gasturbinen und Flugantriebe TH Darmstadt, Institut für Thermishe Turbomachinen und Energieanlagen a Institut für Technische Wärmelehre TU Viedeň.