Život na Strojníckej fakulte STU v Bratislave sa po 9.3.2020 zmenil na nepoznanie. Študenti aj zamestnanci museli náhle opustiť budovu fakulty - svoje učebne, laboratóriá a pracoviská, kvôli zabráneniu šírenia nákazy vírusom Covid-19. Život študentov a pedagógov sa ale nezastavil, štúdium, výskum a práca musia pokračovať. Začali teda prebiehať dištančnou formou a „home office-om“.
Po tom ako na Slovensku zaevidovali prvých nakazených, vznikli aj prvé občianske iniciatívy na pomoc Slovensku v boji proti spomínanému vírusu. Jedna z nich – pomoznemocnici.sk zaujala aj niekoľko našich študentov - doktorandov a ich pedagógov. Spolu dali hlavy dokopy a zabezpečili všetko potrebné na 3D tlač a výrobu súčiastok do ochranných krytov pre zdravotníkov, ktoré tak veľmi na Slovensku chýbajú.
Do spomínanej iniciatívy sa, nezávisle od seba, zapojili z našej fakulty až dva tímy z dvoch ústavov:
Doktorandi z Ústavu automatizácie, merania a informatiky (ÚAMAI), a doktorandi z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania (ÚDTK / GEKON Lab)
Na to, ako to celé začalo, sme sa spýtali vedúcich oboch tímov.
Pani Šišmišová (z ÚAMAI) opisuje zapojenie sa do projektu nasledovne. Bývalí absolventi z ÚAMAI si na webe všimli výzvu o pomoc – 3D tlač častí ochranných krytov pre zdravotníkov. Túto informáciu posunuli ďalej, až sa dostala k nej a jej študentom. Hneď sa začal skupinový brainstorming ako vyriešiť logistický problém – preprava 3D tlačiarne do „home office-u“. Keďže na fakultu sa chodiť pracovať nesmie, po schválení nadriadeným sa p. Šišmišová rozhodla presťahovať 3D tlačiareň PRUSA II., k nášmu doktorandovi Erikovi domov, do Partizánskeho vlastným autom. Ten si stiahol 3D model, voľne prístupný z internetu a vytlačil prvé časti ochranného krytu. Od piatka minulého týždňa sa mu už podarilo vytlačiť a odovzdať prvú várku 30 kusov, ktoré spolu s kolegami odniesli osobne do Trnavy. Tu ich odovzdali na ďalšie spracovanie. Za odovzdané kusy dostali filament (materiál, z ktorého 3D tlačiareň modeluje tlačené produkty). A tak môže Erik pokračovať vo výrobe ďalších, tak veľmi potrebných častí.
Podobný je aj príbeh pani Gulanovej (z ÚDTK). Z jej tímu sa do výzvy o pomoc zapojili traja doktorandi: Adam, Štefan a Tomáš. Tiež si vďaka povoleniu nadriadeného mohli dočasne zapožičať 3D tlačiarne z fakultného Gekon Lab-u. Vďaka trom „domácim pracoviskám“ (Dlhé diely, Lamač) a jednej súkromnej 3D tlačiarni kolegu v Šahách, dokázali spoločnými silami vytlačiť a dodať už 56 kusov častí ochranných krytov. Pre tieto kusy si prišiel kuriér, ktorý im tiež odovzdal materiál (filament) na výrobu ďalších častí. Podľa slov pani Gulanovej, jedna 3D tlačiareň PRUSA II. dokáže v priemere vytlačiť cca 10 kompletných kusov súčiastok za 2 dni. Súčiastky ochranných krytov tlačených na 3D tlačiarňach sa skladajú z dvoch častí: malých šróbikov a rámu v tvrare „U“, ktoré slúžia na upevnenie. Ako hovoria naši študenti, nie je to nič zložité, stačí mať odhodlanie, 3D tlačiareň a počiatočný materiál (ktorý vám následne vrátia výmenou za vyrobené a odovzdané kusy).
Odborný tím pani Gulanovej má aktuálne rozpracovaný aj ďalší projekt – ochranné okuliare, tiež vyrábané pomocou 3D tlače. Keďže bolo dokázané, že koronavírus sa prenáša kontaktom so sliznicami, dôležité je chrániť aj oči. Ochranné okuliare, na vývoji ktorých stále pracujú, sa tak spolu s rúškom stávajú dvojitou ochranou, napríklad pre lekárske ambulancie a širšiu verejnosť (nie však pre zdravotníkov v prvej línii). Projekt ochranných okuliarov má dva prototypy, jeden rám je vyrobený ako celok a druhý skladateľný. Doplní sa ľahko dostupnou priehľadnou fóliou (buď z PET fľaše, alebo je možné použiť kancelársku fóliu z hrebeňovej väzby). Viac informácií k projektu zverejníme čoskoro na našom webe www.sjf.stuba.sk
Či už sú to vytlačené ochranné okuliare, kryty alebo svojpomocne ušité rúška, každá pomoc sa počíta a kreativite sa medze nekladú. Dnes na web stránke pomoznemocnici.sk svieti číslo 4 235+. Toľko ochranných krytov naši zdravotníci aktuálne potrebujú. Sme preto veľmi hrdí na našich doktorandov a zamestnancov, že sa rozhodli pomôcť Slovensku v tejto ťažkej situácii. Ďakujeme za váš čas, snahu a ochotu. Jedine spoločnými silami tento neľahký boj určite zvládneme.
(*Aktualizované: Do dnešného dňa (31.3.2020) naši doktorandi dodali zdravotníkom spolu viac ako 400 ks rámov na ochranné kryty.)
Výzva: Ak máte doma 3D tlačiareň a chceli by ste tiež pomôcť, kliknite na tento link:
Link na 3D model: https://www.prusaprinters.org/prints/25714-pomoznemocnicisk-protective-shield