Dňa 16.2.2020 sa uskutočnilo finále vedomostnej súťaže Strojárska olympiáda, ktorá vznikla s cieľom zvýšiť povedomie technického vzdelávania v spoločnosti a propagovať technické vzdelávanie vedomostnými súťažami.
Súťaž je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorí majú záujem súťažiť a overiť si svoje vedomosti v súťažných oblastiach (matematika, fyzika, strojníctvo a odborné strojárske zameranie), získať zaujímavé poznatky, skúsenosti a bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave. Jedným z hlavných cieľov podujatia je propagácia bakalárskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. Zároveň sú žiakom stredných škôl predstavené spoločnosti z priemyslu, v ktorých raz možno budú úspešne pôsobiť.
Tento rok nás podporili hlavní partneri Volkswagen Slovakia a.s., Tatravagónka a.s., Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky, Zväz strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky a ďalší partneri, ktorými sú Nord-Pohony, Walter Slovakia, Konštrukta Industry, Výskumný ústav zváračský, Slovenská spoločnosť údržby, Siemens Slovensko, KUKA Slovakia s.r.o. a Mobility&Innovation Production s.r.o.
„Súťaž vznikla s cieľom zvýšiť povedomie technického vzdelania na Slovensku a zlepšiť informovanosť o technickom vzdelávaní na univerzitách prostredníctvom vedomostných súťaží. Za 16 rokov svojej existencie sa do súťaže zapojilo viac ako 1850 študentov z 530 stredných škôl, čím sa Strojárska olympiáda stala jednou z najväčších technických súťaží stredoškolákov. Študenti riešia v rámci zadaných technických okruhov svoje projekty a najlepší z nich sú pozvaní prezentovať svoje projekty priamo na našu fakultu. Tento rok sa v siedmych komisiách predstavilo 72 finalistov. Najlepší traja z každej komisie a ich školy boli finančne ocenení. Pri tejto príležitosti by som chcel poďakovať partnerom olympiády za ich podporu. Víťazi jednotlivých kategórií sa stavajú ambasádormi našej fakulty, čím olympiáda napĺňa svoje hlavné poslanie – popularizácia technického vzdelávania medzi mladými ľuďmi na Slovensku, "zdôraznil dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave profesor Ľubomír Šooš.
Z dôvodu veľkého záujmu finále prebiehalo až v 7 komisiách. Víťazmi jednotlivých komisií sa stali Bruno Erdélyi s prácou s názvom Výroba minikaravanu, Juraj Macák s prácou Návrh a Výroba fraktálneho zveráku, Jakub Rzyman s prácou Učebná pomôcka pre PID reguláciu, Erik Burák s prácou Učebná pomôcka k vertikálnym veterným turbínam, Oliver Konečný s prácou Meranie dielov vypálených fiber laserovou technológiou, Ľuboš Koníček s prácou Ako na 3D tlačiareň, Mário Valo a Matej Urban s prácou Upgrade bicykla. Na slávnostnom finále sa zúčastnil osobne aj člen predstavenstva pre personálnu oblasť spoločnosti Volkswagen Slovakia pán Kai Stefan Linnenkohl, ktorý zablahoželal víťazom k ich úspešným prácam a počas svojho príhovoru apeloval na dopyt práve po absolventoch strojárskych študijných programov.