Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR ako koordinátor štátnej politiky kvality organizuje súťaž Národná cena SR za kvalitu a spoločenskú zodpovednosť. V rámci tejto súťaže každoročne tiež vyhlasuje publicistickú súťaž v rôznych kategóriách (najlepší publicistický príspevok, najlepší odborný príspevok, najlepší vedecký príspevok, najlepšia dizertačná práca a najlepšia diplomová práca).
Za rok 2022 bol Úradom pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo Slovenskej republiky vyhodnotený ako najlepší vedecký príspevok v oblasti kvality príspevok zástupcov Ústavu výrobných systémov, environmentálnej techniky a manažmentu kvality Strojníckej fakulty STU v Bratislave, Petra Križana, Ľubomíra Šooša a Ľudovíta Kollátha s názvom Výskum materiálového zhodnocovania komunálneho odpadu technológiou briketovania.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže sa konalo pri príležitosti vyhlásenia výsledkov súťaže Národná cena SR pre kvalitu a spoločenskú zodpovednosť 2022, a uskutočnilo sa 8. novembra 2022 v Historickej budove Národnej rady SR v Bratislave. Autori si z rúk predsedníčky ÚNMS SR Kataríny Surmíkovej Tatranskej prevzali Cenu za najlepší vedecký príspevok za rok 2022.
Bližšie info: https://www.unms.sk/aktuality/1025/odovzdanie-prestiznych-oceneni-za-kvalitu-a-spolocensku-zodpovednost/
Cieľom predkladaného príspevku je prezentovať možnosti mechanickej úpravy pre potreby materiálového zhodnocovania komunálnych odpadov prostredníctvom výsledkov experimentálneho výskumu briketovania komunálneho odpadu. Príspevok vznikol ako požiadavka z praxe – s cieľom zvýšenia kvality tuhých palív z komunálneho odpadu pre potreby splyňovania. Na základe toho autori stanovili cieľ daného výskumu ako stanovenie vplyvu materiálového zloženia a vplyvu spôsobu lisovania na kvalitu tuhých palív. Zvýšenie kvality upraveného tuhého paliva priamo ovplyvňuje zvýšenie efektívnosti procesu splyňovania. Merania sa realizovali s využitím mechanického a hydraulického briketovacieho lisu pri briketovaní komunálneho odpadu. Získané výsledky poukazujú na vhodnosť použitia mechanického princípu briketovania v porovnaní s hydraulickým princípom. Z pohľadu hodnôt hustôt brikiet sa najviac osvedčilo primiešať do komunálneho odpadu podrvený kartónový papier. Taktiež vplyvom pridania odpadových drevných pilín, hustota brikiet narástla. Tieto biologické aditíva prispeli aj priamo k zvýšeniu kvality paliva, a to k lepšiemu previazaniu materiálových zložiek a k vytvoreniu kompaktného tvaru brikiet. Autori tiež v príspevku prezentujú nutnosť znalostí vplyvu konštrukcie stroja na výslednú kvalitu brikiet.