Dňa 10.2.2020 sa uskutočnilo online finále vedomostnej súťaže Strojárska olympiáda, ktorá vznikla s cieľom zvýšiť povedomie technického vzdelávania v spoločnosti a propagovať technické vzdelávanie vedomostnými súťažami.
Súťaž je určená všetkým študentom stredných škôl, ktorí majú záujem súťažiť, prezentovať svoje projekty, získať zaujímavé poznatky a skúsenosti a bližšie spoznať Strojnícku fakultu STU v Bratislave. Akcia bola vyvrcholením aktivít zameraných na propagáciou bakalárskeho štúdia na Strojníckej fakulte STU v Bratislave, ktorá by sa neuskutočnila bez pomoci našich partnerov z priemyslu a to hlavných partnerov Hollen s.r.o., Volkswagen Slovakia, Tatravagónka Poprad a Siemens Slovensko. Ďalšími partnermi podujatia sú NORD-Pohony s.r.o., KONŠTRUKTA - Industry, Slovenská spoločnosť údržby, Zväz automobilového priemyslu, Výskumný ústav zváračský, ŠVECGROUP a Microstep. Patrí im veľká vďaka. Jedným z dôvodov, prečo podporujú priemyselný partneri túto súťaž je, že Slovensko potrebuje nevyhnutne novú generáciu strojných inžinierov. Dopyt po absolventoch Strojníckej fakulty STU v Bratislave neustále narastá.
„ My vo Volkswagen Slovakia sme veľmi hrdí a tešíme sa, že môžeme túto súťaž, túto Olympiádu sprevádzať, dnes už po niekoľký krát. ” povedal člen predstavenstva pre personálnu oblasť spoločnosti Volkswagen Slovakia pán Sebastian Krapoth.
Tento rok sme bohužiaľ nemohli privítať študentov a pedagógov z celého Slovenska priamo na pôde našej fakulty. Pandemická situácia neumožnila študentom osobne spoznať pedagógov, študentov, vidieť laboratóriá a skvelé projekty. Snažili sme sa študentom priblížiť prostredie fakulty a študijné programy aspoň prostredníctvom Virtuálneho dňa otvorených dverí, ktorý sa uskutočnil 3.2. 2021.
„ Hlavným cieľom súťaže Strojárska olympiáda je popularizácia technického vzdelávania, pretože Slovensko nevyhnutne potrebuje novú generáciu strojných inžinierov, " povedal dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave profesor Ľubomír Šooš.
V súčasnej dobe zvláda naša krajina krízu predovšetkým vďaka strojárenstvu a automobilovému priemyslu. Práve preto je nesmierne dôležité poukázať na dôležitosť technického vzdelávania mladých ľudí.
"Firma HOLLEN pôsobí v automobilovom priemysle už 20 rokov a sme radi, že môžeme cez Strojárenskú olympiádu podporiť mladých talentovaných študentov, ktorí svojou nápaditosťou, húževnatosťou a tvorivosťou budú v budúcnosti pomáhať Slovensku udržať si postavenie strojárenskej a automobilovej veľmoci." povedal Generálny riaditeľ Hollen s.r.o. pán Tomáš Osuský.
„Vzdelávanie mladých ľudí, a to nielen pre vlastné potreby, je jedna z tém, ktorej sa v Siemens venujeme dlhodobo. Strojárska olympiáda prispieva k orientácií stredoškolákov na štúdium v oblastiach, ktoré pracovný trh naozaj potrebuje a čo je podstatné, ktoré dávajú perspektívu aj slovenskej ekonomike, ”povedal generálny riaditeľ Siemens Slovensko pán Vladimír Slezák
Kvalita prác a prezentačné schopnosti študentov sa neustále zvyšujú každým rokom. Medzi najlepších študentov tohto ročníka patrili: Viliam Krištof, Christian Izakovič z Gymnázia Jána Hollého Trnava, Martin Gelo zo Strednej odbornej školy Stará Turá, Adam Nespala zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Karola Adlera v Bratislave, Matej Gurňák z Gymnázia Juraja Hronca v Bratislave. Súťažiacich sme sa snažili motivovať, aby vo svojej práci pokračovali ďalej. Je priam obdivuhodné, že to študenti zvládli na tak vysokej úrovni v ťažkých podmienkach online výuky v dnešnej dobe. Už teraz sa tešíme, keď privítame týchto výnimočných ľudí na Strojníckej fakulte STU v Bratislave.
Strojárska olympiáda – ilustračná foto z minulého roku (13.2. 2020)
Strojárska olympiáda – ilustračná foto z minulého roku (13.2. 2020)
Budova Strojníckej fakulty STU v Bratislave