Mottom tohtoročného Festivalu vedeckých filmov bolo „Veda pre budúcnosť“. Priaznivci vedy a vedecko-populárnych filmov sa mohli dozvedieť, v čom nám veda môže zabezpečiť priaznivejšiu budúcnosť v jednotlivých oblastiach života.
Biotechnológie v medicíne boli témou úvodného dňa Festivalu vedeckých filmov 2017. Diváci a diváčky mohli vidieť dokumentárne filmy z cyklu Spektrum vedy o práci a úspechoch slovenských vedcov, o ich mimoriadnych objavoch.
Je možný život bez matematiky?
S matematikou a informatikou prichádzame do kontaktu dennodenne, či to chceme, alebo nechceme. Málokto z nás si dokáže predstaviť deň bez toho, aby neprišiel do kontaktu napríklad s počítačom. A práve matematika bola témou druhého festivalového dňa v rámci FVF 2017, na ktorom vystúpila i doc. RNDr. Daniela Velichová, CSc., keďže je vedúca Ústavu matematiky a fyziky na Strojníckej fakulte STU v Bratislave. Tá je vedkyňou v odbore aplikovaná matematika a jej vedeckým záujmom je geometria a geometrické modelovanie útvarov, počítačová grafika, e-learning v matematike a vývoj webových aplikácií.
Ekologická energetika
Dopoludnie tretieho festivalového dňa bolo venované téme Ekologická energetika. Diváci a diváčky mohli opäť sledovať dokumentárne filmy z cyklu Spektrum vedy Slnko, seno a…energia a Strach z rádioaktívneho žiarenia. V následnej diskusii sme si mohli vypočuť názory na danú tému od odborníkov, medzi ktorými bol i prof. Ing. Ľubomír Šoóš, PhD. Pán profesor je momentálne dekanom Strojníckej fakulty STU v Bratislave, no patrí i medzi odborníkov na obnoviteľné zdroje energie a zhodnocovanie odpadov. Taktiež je viceprezidentom Zväzu strojárskeho a automobilového priemyslu. Jeho vedeckým zameraním je konštrukcia, výskum a vývoj konštrukčných uzlov v oblasti výrobnej a environmentálnej techniky.
Zlatá éra lesa skončila, ako ďalej?
Podvečer, 31. mája 2017, čakalo na návštevníkov festivalu záverečné premietanie unikátneho dokumentárneho filmu Príbeh lesa s podtitulom Divoká príroda z prvej ruky. Tvorcovia nakrúcali dokument štyri roky, s využitím tých najmodernejších technológií, na desiatkach lokalít po celej Európy, dokonca sami žili v lese so sledovanými divokými zvieratami. Vďaka unikátnym metódam nakrúcania divákom dokázali autenticky prerozprávať príbeh lesa od doby ľadovej až po súčasnosť a zachytiť vzrušujúci kolobeh života v ňom.
Ak vás zaujímajú jednotlivé témy, sledujte portál VEDANADOSAH.sk, kde v najbližších týždňoch odpublikujeme to najzaujímavejšie zo všetkých štyroch diskusií v rámci FVF 2017.
ďalšie fotografie na stránkach organizátora