Spoločnosť Kia Slovakia plánuje spustenie výroby plne elektrických vozidiel v malej a nižšej strednej triede, pričom prvé z nich by mali zísť z liniek už v druhej polovici roka 2025. Z toho dôvodu sa spoločnosť rozhodla realizovať preškolenia svojich zamestnancov v oblasti batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility v mesiaci september až október 2024, v spolupráci so združením právnických osôb s názvom Slovenská univerzitná a priemyselná edukačná platforma Európskej batériovej akadémie (SKEBA).
Združenie SKEBA bolo založené 10.9.2022 s cieľom transferu vedomostí, zručností, skúseností a najnovších informácií z univerzitného prostredia a z ďalších relevantných vzdelávacích a priemyselných inštitúcií v oblasti batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility do praxe. SKEBA mala pri svojom vzniku za cieľ vytvorenie školiacich programov v sektore batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility na podporu vzdelanosti a zručnosti zamestnancov relevantných spoločností v Slovenskej republike, čo sa v relatívne krátkom čase aj naplnilo. Tieto školiace programy slúžia pre zvyšovanie vedomosti, zručností, fundovanosti a informovanosti zamestnancov v priemysle pracujúcich v oblasti batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility v celom hodnotovom reťazci. Členmi združenia SKEBA sú popredné univerzity na Slovensku, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Žilinská univerzita v Žiline, Technická univerzita v Košiciach a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ďalšími členmi SKEBA sú Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky, Duálna akadémia z.z.p.o. v Bratislave a Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.
Na jar 2024 poskytla SKEBA Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky desať školiacich modulov v oblasti batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility, ktorý tieto školenia ponúkol jednotlivým členom zväzu. Ako prvý na túto ponuku zareagovala spoločnosť Kia Slovakia v Žiline, ktorá si z desiatich školiacich modulov pre potreby svojej spoločnosti vybrala sedem. Patria sem základy batérií, testovanie batérií, systém správy batérií, úvod do bezpečnosti práce s batériami, batériové úložiská a energetická transformácia, hodnotový reťazec batérií a integrácia energetických systémov a budúcnosť dopravy. Okrem toho spoločnosť Kia Slovakia, podľa svojej potreby, požiadala vypracovať ďalšie štyri nové moduly, ako sú kurz pre riadiacich zamestnancov, kurz pre výrobných zamestnancov, kurz zameraný na prácu s batériami a kurz zameraný na bezpečnosť. Jednotlivé moduly boli odprezentované v rozsahu od 4 do 24 hodinových rozsahov. Mnohé tieto školiace moduly boli okrem teoretických poznatkov doplnené i o praktické cvičenia v laboratóriách.
Organizáciu školení zo strany spoločnosti Kia Slovakia zabezpečovalo Vzdelávacie stredisko Kia v Gbeľanoch. Školenia realizovali najmä zamestnanci Fakulty elektrotechniky a informačných technológii a Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a Duálnej akadémie v Bratislave. Laboratórne cvičenia boli realizované v laboratóriách Fakulty elektrotechniky a informačných technológii na Žilinskej univerzity v Žiline. Počet absolventov všetkých kurzov bol 360.
Na základe spätnej väzby zo strany účastníkov kurzov ako i organizátora školení Vzdelávacieho strediska Kia v Žiline boli prednášky realizované na vysokej profesionálnej úrovni s vysokým prínosom pre ich ďalšiu prácu. Z ohlasov a skúseností vyplýva vysoká aktuálnosť a potreba realizácie uvedených kurzov i pre zamestnancov ďalších spoločností na Slovensku, pracujúcich v oblasti batérií, elektrických akumulátorov a elektromobility.