To, že Slovensko nie je len “montážnou dielňou” dokazuje mnoho úspešných absolventov našich technických škôl. Ich vynálezy reprezentujú túto krajinu doma i v zahraničí. Svetová veda sa však dá robiť aj u nás, na domácej pôde. Skvelým príkladom je absolvent Strojníckej fakulty STU v Bratislave - Radoslav Balajka, ktorý založil spoločnosť Panza Robotics, kde pracuje na vývoji moderného „smart“ robota určeného práve na komerčné využitie.
Komerčné (consumer) roboty
Panza Robotics sa špecializuje na vývoj a výrobu pokročilých “consumer” robotov”, teda robotov, ktoré sa v blízkej budúcnosti budú primárne pohybovať “medzi ľuďmi”, na rozdiel od “industriálnych robotov”, ktoré sa primárne pohybujú v priestoroch továrenských hál.
Tieto “smart” roboty sú schopné autonómne sa orientovať a pohybovať v neznámom prostredí a vykonávať v ňom rutinné či nebezpečné činnosti. Konštrukcia a spôsob pohybu týchto robotov je však odlišná, v tomto prípade hovoríme o kráčavých robotoch. V porovnaní s kolesovými robotmi je robot kráčajúci na nohách, schopný́ pohybu aj na nerovnom a nespevnenom teréne, tráve, šikmej ploche, po schodoch, prekážku v terénne môže preskočiť̌ alebo obísť.
Robot ARTABAN
Vlajkovou loďou tejto spoločnosti je štvornohý robot Artaban, ktorý je primárne určený na vykonávanie nižšie spomínaných činností v rôznych oblastiach priemyslu a služieb, napríklad v stavebníctve, výrobe, energetike, zdravotníctve, či odpadovom hospodárstve.
Príklady použitia robota ARTABANa:
-monitoring a dokumentácia priemyselných areálov
-pohyb v nebezpečnom teréne (bane, zemetrasenia, požiar, nástražné systémy)
-kontrola toxicity na odpadových skládkach
-využitie pri protipandemických opatreniach, dezinfekcia vnútorných a vonkajších priestorov, činnosti bez nutnosti fyzického kontaktu ľudí
-laserové 3D skenovanie stavieb (zachytenie a sledovanie postupu výstavby v interiéri aj exteriéri)
-kontrola a monitoring technického stavu potrubí, elektrických vedení a ich koridorov
„Chceme ukázať, že na Slovenku vieme špičkové produkty nielen vyrábať, ale aj navrhovať. Sú tu totiž špičkoví ľudia, skúsenosti aj tradícia.“ R. Balajka
Pri vizuálnom designe robota spolupracuje Panza Robotics s grafickým štúdiom Pergamen.
Budúcnosť smart robotov
Globálny trh “smart” robotov rastie ročne o 23%. Predpokladá sa, že v roku 2024 jeho veľkosť dosiahne 17,56 miliárd dolárov. Cieľom spoločnosti Panza Robotics je vyrobiť prvého slovenského komerčného robota, určeného na predaj veľkým firmám, ktoré by vďaka týmto smart robotom ušetrili finančné náklady. Ich motiváciou však nie je ľudí nahrádzať, ale skôr im pomôcť v rutinných či nebezpečných situáciách. Robot ARTABAN je práve teraz vo fáze budovania prototypu. Cieľom je, aby ho v druhej polovici tohto roka mohli začať testovať prvé vybrané spoločnosti.
Spolupráca s univerzitou
Cieľom Radoslava Balajku je dlhodobá úzka spolupráca so Slovenskou technickou univerzitou, konkrétne so Strojníckou fakultou a Fakultou elektrotechniky a informatiky. Našim študentom sa tak otvára možnosť už počas štúdia pracovať na svetových projektoch budúcnosti! Pokiaľ sa vám projekt robota Artabana páči a chceli by ste participovať na jeho vývoji, kontaktujte spoločnosť priamo prostredníctvom webovej stránky www.panzarobotics.com, na ktorej nájdete nielen viac informácií o projekte, ale aj kontaktné informácie.
____
Radoslav Balajka je absolventom Strojníckej fakulty STU v Bratislave, kde vyštudoval odbor Výrobné systémy s priemyselnými robotmi a manipulátormi. Po škole začal podnikať a viac ako 20 rokov pôsobil v oblasti informačných technológií a elektronického obchodu. V roku 2008 bol medzi nominovanými v súťaži Podnikateľ roka / “Ernst & Young entrepreneur of the year" a v roku 2018 bol finalista v súťaži Central European Startup Awards (CESA Awards) v kategórii “Founder of the Year”. V roku 2020 sa vrátil k svojej pôvodnej - strojníckej profesii a založil spoločnosť Panza Robotics, zaoberajúcou sa vývojom a výrobou pokročilých robotov.