FOstering a Recycled European Silicon supply - FORESi 101138503
Recyklácia starých fotovoltických panelov na nové!
Môžeme recyklovať kremík z vyradených FV panelov na výrobu nových? Cieľom inovačnej akcie FORESi (FOstering a Recycled European Silicon supply), ktorá sa začala v januári, je nielen dokázať, že je to možné, ale aj vyvinúť kompletný reťazec pre zhodnotenie kremíka od ideového návrhu po konečné riešenie v obehovom hospodárstve.
Jedenásť partnerov, ktorí spolupracujú na dosiahnutí týchto cieľov, sa začiatkom tohto roka stretlo v Oslo/Nórsko, aby odštartovali plánované aktivity na spustenie tejto ambicióznej iniciatívy podporovanej Európskou úniou!
Súčasné ciele v oblasti energetiky a životného prostredia podporujú rýchly rast európskeho fotovoltického parku. To znamená, že recyklácia FV panelov, ako aj dodávky kremíka sa postupne stanú dôležitejšími témami. V súčasnosti je recyklácia FV organizovaná na národnej úrovni s rôznymi technológiami a rôznymi stupňami recyklácie. Medzitým sa väčšina kremíka používaného vo fotovoltických paneloch inštalovaných v Európe vyrába v Číne, čo vytvára kritický problém závislosti od surovín.
FORESi je 3-ročná spolupráca, ktorá bude riešiť tieto potreby (výroba kremíka a recyklácia). Po prvé, tým preskúmame najnovšie európske postupy recyklácie fotovoltických panelov po dobe životnosti. Potom projektový tým vyvinie udržateľnú obnovu fotovoltických panelov po dobe životnosti: panely budú testované na opätovné použitie alebo opravu; ak to nie je možné, použije sa inovatívny proces na ich odstránenie, aby sa získala surovina kremík. Na čistenie kremíka na úrovni čistoty dostatočnej na výrobu nových fotovoltických panelov a batérií sa používajú nové technológie.
Prostredníctvom tohto procesu FORESi pokryje každý krok hodnotového reťazca recyklácie fotovoltických zariadení. Cieľom je neskôr replikovať inovatívny koncept v európskych krajinách, vytvárať odolné hodnotové reťazce a prispievať k udržateľnej energetickej suverenite Európy. Projekt je prelomový na úrovni EÚ a dúfajme, že bude úspešne realizovaný. Získal finančné prostriedky z programu Európskej komisie Horizont.
KONZORTIUM
- SiPow AS (Norway)
- RECMA (Belgium)
- LATVIJAS TEHNOLOGISKAIS CENTRS NODIBINAJUMS (Latvia)
- Bay Zoltán Research Centre (Hungary)
- Boralex (France)
- Applied Materials Italia S.R.L (Italy)
- Mondragon (France)
- Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (France)
- Hespul (France)
- CARBON (France)
- SLOVENSKA TECHNICKA UNIVERZITA V BRATISLAVE, Strojnícka fakulta (Slovakia)
Na dosiahnutie týchto ambicióznych cieľov združuje konzorcium 11 partnerov zo 7 rôznych krajín vrátane 6 priemyselných odvetví a malých a stredných podnikov, 4 klastrov riadených priemyslom, neziskových a výskumných centier a 1 univerzity:
Za Strojnícku fakultu STU v Bratislave:
- zodpovedný riešiteľ: Dr.h.c. prof. Ing. Ľubomír Šooš, PhD.
- zástupca zodpovedného riešitela: prof. Ing. Marcela Pokusová, PhD.
- projektový manažer: Lucia Ploskuňáková
Media contact
Pauline Vulliod, Communication Officer, Hespul
Pauline.vulliod@hespul.org
+334 37 47 95 95